Rowerzyści ocenili klimat rowerowy w powiecie konińskim. Raport 2024 ujawnia najnowsze dane

Stowarzyszenie Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) opublikowało wyniki ogólnopolskiego Badania Klimatu Rowerowego 2024. Wśród 70 miast i gmin, które przekroczyły wymagany progu liczby respondentów, znalazły się również miejscowości z powiatu konińskiego. W badaniu oceniano warunki do jazdy rowerem, poczucie bezpieczeństwa, jakość infrastruktury i satysfakcję z codziennego korzystania z roweru.

Jak oceniali mieszkańcy?

Respondenci oceniali swoje miejscowości w skali szkolnej od 1 (najlepiej) do 6 (najgorzej). Najlepsze noty w powiecie otrzymał Ślesin (3,97), który jako jedyny zbliżył się do oceny „dobry”. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Konin (3,49), Stare Miasto (3,23), Kazimierz Biskupi (3,19) i Grodziec (3,09). Poniżej trójki oceniono Sompolno (2,98), Rzgów (2,75), Rychwał (2,61) i Wierzbinek (2,31).

Co oceniali uczestnicy badania?

Ankieta składała się z 27 pytań podzielonych na pięć obszarów tematycznych:

  • klimat ruchu drogowego,
  • bezpieczeństwo osób korzystających z roweru,
  • komfort jazdy,
  • infrastruktura rowerowa,
  • wartościowanie korzystania z roweru.

Wyniki odzwierciedlają subiektywne oceny rowerzystów, którzy codziennie poruszają się po lokalnych drogach i ścieżkach rowerowych. Badanie pozwala diagnozować silne i słabe strony lokalnych polityk transportowych oraz wskazuje obszary wymagające poprawy.

Konin z poprawą, ale Świadomość problemów wciąż wysoka

W Koninie średnia ocena wyniosła 3,49 przy udziale 177 respondentów. To wynik lepszy niż w 2022 roku (3,24), ale niżowy w porównaniu z rokiem 2020 (3,71). Mimo postępów, uczestnicy badania nadal wskazują na stres związany z jazdą rowerem, brak poszanowania ze strony kierowców oraz niewystarczającą infrastrukturę.

Potencjał i wyzwania dla całego regionu

Badanie pokazuje, że nawet w mniejszych gminach istnieje potrzeba dalszego rozwoju polityki rowerowej. Szczególnie niskie wyniki Wierzbinka (2,31) czy Rychwału (2,61) sugerują deficyt bezpiecznych rozwiązań i niskie poczucie komfortu w codziennej jeździcie.

Dlaczego warto uczestniczyć w badaniu?

Badania Klimatu Rowerowego angażują mieszkańców w diagnozowanie realnych potrzeb i wspierają samorządy w planowaniu polityki mobilności. Dzięki nim możliwa jest nie tylko poprawa infrastruktury, ale także budowa dialogu między rowerzystami, kierowcami i decydentami.

Pełne raporty dla poszczególnych gmin dostępne są na stronie Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA).

Udostępnij

Więcej artykułów

Ponad podziałami

Czy w obecnej sytuacji politycznej można mówić o dobrych stosunkach i współpracy z sąsiadami zza naszych wschodnich granic? Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód nie mają wątpliwości, że tak, a o dobrosąsiedzkie relacje należy zabiegać najmocniej właśnie wtedy, kiedy nie są one łatwe.

Czytaj więcej

Bo jak nie my, to kto?

O tym, że czysty świat jest piękniejszy, wiedzą doskonale dzieciaki z Konina i jego okolic, które swoją wiedzę z zakresu ekologii wyśpiewały, wyskakały, wyskandowały i udowodniły na szereg różnych sposobów w czasie „eko-gry”, wieńczącej coroczną akcję Miejskiego Zakładu

Czytaj więcej