PSL w Koninie: zapowiedź walki o likwidację limitu dwóch kadencji w samorządach

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło dziś w Koninie swoje stanowisko w sprawie zmian w prawie samorządowym. Podczas konferencji regionalni liderzy partii zapowiedzieli inicjatywę ustawodawczą mającą znieść obowiązującą od kilku lat zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jak podkreślali, celem projektu jest przywrócenie mieszkańcom pełnej swobody wyboru lokalnych władz.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia nowych władz PSL w Wielkopolsce. Funkcję prezesa objął poseł Krzysztof Paszyk, który zapewnił, że ugrupowanie chce koncentrować się przede wszystkim na sprawach dotyczących mieszkańców regionu. Wśród osób wyznaczonych do kierowania strukturami w subregionie konińskim znaleźli się: poseł Michał Pyrzyk (wiceprezes), a także Mariusz Seńko i Krzysztof Czajkowski.

Nowy szef regionalnych struktur PSL przekonywał, że obecne ograniczenie liczby kadencji osłabia lokalną demokrację i pozbawia społeczności możliwości decydowania o kontynuacji pracy skutecznych samorządowców. Zdaniem Paszyka wielu mieszkańców w Wielkopolsce wkrótce nie będzie mogło ponownie poprzeć urzędujących włodarzy, mimo ich dobrego dorobku.

Poseł Michał Pyrzyk zwrócił uwagę, że obawy dotyczące „utrwalania władzy” są nieuzasadnione, przypominając, że przy każdej kadencji wymienia się duża część samorządowych władz. Przypomniał również wyniki badań opinii publicznej, według których niemal 40 procent obywateli popiera zniesienie limitu dwóch kadencji, a część opinii nadal pozostaje niezdecydowana.

Liderzy PSL ocenili, że prawo do wyboru lokalnych władz powinno należeć wyłącznie do mieszkańców, a nie być ograniczane odgórnymi przepisami. Jak podkreślali, ich propozycja ma służyć nie politykom, lecz obywatelom i efektywności lokalnych wspólnot.

Udostępnij

Więcej artykułów

Wotum zaufania dla Prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego

Jednym z najbardziej dyskutowanych tematów podczas środowej sesji Rady Miasta Konina była propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Piotra Korytkowskiego. Pomysł przedstawił radny Robert Popkowski (PiS), argumentując, że to mieszkańcy powinni mieć

Czytaj więcej

Ponad podziałami

Czy w obecnej sytuacji politycznej można mówić o dobrych stosunkach i współpracy z sąsiadami zza naszych wschodnich granic? Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód nie mają wątpliwości, że tak, a o dobrosąsiedzkie relacje należy zabiegać najmocniej właśnie wtedy, kiedy nie są one łatwe.

Czytaj więcej