Konferencja „Wielkopolski klimat, czyli dobre praktyki dla środowiska”

5 lutego 2026 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie odbyła się konferencja pn. „Wielkopolski klimat, czyli dobre praktyki dla środowiska”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli samorządów, administracji rządowej oraz ekspertów zajmujących się ochroną klimatu i transformacją energetyczną.

Podczas spotkania omówiono rolę Projektu Doradztwa Energetycznego we wspieraniu gmin w planowaniu inwestycji proekologicznych. Dużo uwagi poświęcono rozwojowi odnawialnych źródeł energii, w tym działaniom realizowanym na terenie Konina.

Prelegenci przedstawili także nowoczesne rozwiązania dla jednostek samorządu terytorialnego oraz potencjał geotermii jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Zaprezentowano przykłady lokalnych inwestycji klimatycznych m.in. w gminach Stare Miasto, Koło, Przykona i Powidz.

W drugiej części konferencji omówiono projekt LIFE AFTER COAL PL wspierający Wielkopolskę Wschodnią w drodze do neutralności klimatycznej. Uczestnicy poznali również dostępne źródła finansowania inwestycji środowiskowych w regionie.

Konferencję podsumowano jako ważną platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk na rzecz ochrony środowiska.

Udostępnij

Więcej artykułów

Ponad podziałami

Czy w obecnej sytuacji politycznej można mówić o dobrych stosunkach i współpracy z sąsiadami zza naszych wschodnich granic? Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód nie mają wątpliwości, że tak, a o dobrosąsiedzkie relacje należy zabiegać najmocniej właśnie wtedy, kiedy nie są one łatwe.

Czytaj więcej

Bo jak nie my, to kto?

O tym, że czysty świat jest piękniejszy, wiedzą doskonale dzieciaki z Konina i jego okolic, które swoją wiedzę z zakresu ekologii wyśpiewały, wyskakały, wyskandowały i udowodniły na szereg różnych sposobów w czasie „eko-gry”, wieńczącej coroczną akcję Miejskiego Zakładu

Czytaj więcej