11 listopada 2025, Konin – Wspólna pamięć, wspólna radość

W poniedziałek, 11 listopada, mieszkańcy Konina spotkali się na obchodach 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ośmioro koninian zamordowanych 11 listopada 1918 roku – to symboliczny moment, który co roku przypomina o lokalnych bohaterach walki o wolność.

Po mszy świętej w kościele św. Bartłomieja uczestnicy, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, służb mundurowych i organizacji społecznych, przeszli w uroczystym marszu ulicami Konina. Kolumnę prowadził oddział kawalerii, kompania honorowa 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz orkiestra dęta.

Na placu Wolności odbyły się oficjalne uroczystości. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy, wciągnięto flagę na maszt i złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W swoim przemówieniu prezydent Konina przypomniał, że wolność to wspólne dobro, którego należy strzec, a święto niepodległości powinno łączyć mieszkańców ponad różnicami poglądów.

Podczas wydarzenia swoje przyrzeczenie odnowili członkowie Związku Strzeleckiego, młodzież z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowała pokaz musztry paradnej, a artystyczny akcent obchodów zapewniło studio tańca „Rytmix”. Na zakończenie dla uczestników przygotowano ciepły poczęstunek – grochówkę i herbatę.

Obchody w Koninie po raz kolejny pokazały, że pamięć o przeszłości i wspólne świętowanie mogą być źródłem jedności oraz lokalnej dumy.

Udostępnij

Więcej artykułów

Ponad podziałami

Czy w obecnej sytuacji politycznej można mówić o dobrych stosunkach i współpracy z sąsiadami zza naszych wschodnich granic? Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód nie mają wątpliwości, że tak, a o dobrosąsiedzkie relacje należy zabiegać najmocniej właśnie wtedy, kiedy nie są one łatwe.

Czytaj więcej

Bo jak nie my, to kto?

O tym, że czysty świat jest piękniejszy, wiedzą doskonale dzieciaki z Konina i jego okolic, które swoją wiedzę z zakresu ekologii wyśpiewały, wyskakały, wyskandowały i udowodniły na szereg różnych sposobów w czasie „eko-gry”, wieńczącej coroczną akcję Miejskiego Zakładu

Czytaj więcej