Pół miliarda złotych na rozwój lokalny w Wielkopolsce

Posłuchaj artykułu
00:00 / 00:00
KNTV24

Audio generowane przez AI (ElevenLabs) i może zawierać błędy

W latach 2023-2027 Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznacza na rozwój lokalny obszarów wiejskich ponad pół miliarda złotych. Budżet na ten cel pochodzi z trzech Funduszy Europejskich: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+.  

Blisko dwie trzecie tej puli stanowią środki z funduszu rolnego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W obecnej perspektywie finansowej w województwie wielkopolskim funkcjonuje 30 lokalnych grup działania, które prowadzą nabory wniosków.
O pomoc mogą ubiegać się zarówno przedsiębiorcy, osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolnicy,  jak również samorządy gminne i powiatowe, ich instytucje kulturalne oraz fundacje i stowarzyszenia. 

Dofinansowaniem obejmowane są projekty infrastrukturalne zakładające  m.in. budowę
i modernizację świetlic wiejskich, zagospodarowanie centrów miejscowości, powstawanie nowych placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Środki unijne umożliwiają powstawanie nowych jednoosobowych działalności gospodarczych, rozwój już istniejących firm. Rolnicy z kolei mogą pozyskać środki na tworzenie i rozwijanie gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i gospodarstw opiekuńczych. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://dprow.umww.pl/pswpr. Na dole strony głównej znajduje się również link do mapy wielkopolskich LGD ze wszelkimi danymi kontaktowymi i adresami ich stron internetowych.

Udostępnij

Więcej artykułów

Ponad podziałami

Czy w obecnej sytuacji politycznej można mówić o dobrych stosunkach i współpracy z sąsiadami zza naszych wschodnich granic? Członkowie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód nie mają wątpliwości, że tak, a o dobrosąsiedzkie relacje należy zabiegać najmocniej właśnie wtedy, kiedy nie są one łatwe.

Czytaj więcej

Bo jak nie my, to kto?

O tym, że czysty świat jest piękniejszy, wiedzą doskonale dzieciaki z Konina i jego okolic, które swoją wiedzę z zakresu ekologii wyśpiewały, wyskakały, wyskandowały i udowodniły na szereg różnych sposobów w czasie „eko-gry”, wieńczącej coroczną akcję Miejskiego Zakładu

Czytaj więcej